Ramazan

Anasayfa|Ramazan

On bir ayın sultanı; rahmetin, bereketin ve kardeşliğin ayı Ramazan’da yine iyilik için çıkıyoruz yola. Afrika’dan Orta Doğu’ya, Balkanlar’dan Uzak Asya’ya farklı iklim ve coğrafyalarda el uzatacağız mazlumlara.

Biliyoruz ki yardımlaşırsak artar Ramazan’ın bereketi, iyiliği kardeşlerimizle paylaşmak güldürür yüzleri, doyurur gönülleri. Yetimi, yoksulu, mazlumu, kimsesizi unutmamak, bir sofrada buluşmak, lokmamızı paylaşmak huzurla doldurur kalpleri. “Kim bir iyilik yaptığında seviniyor, bir kötülük yaptığında üzülüyorsa o mümindir.” Hadis-i Şerif’inin verdiği şuurla yollarımızı gözleyen kardeşlerimize yine umut olacağız, karanlık dünyalarını aydınlatacağız; sevince, tebessüme, iyiliğe, berekete vesile olacağız. Çünkü, müminin mümine yoldaşlığı daim oldukça bereket yayılır tüm sofralara.

Gelin, bu Ramazan’da da şükrümüzü tüm dünyaya yayalım, her lokmamızı kardeşlerimizle paylaşalım, iyiliğin tadına yeniden varalım.

Zekat

 Tüm Müslümanlara farz kılınan ibadetlerden biri olan zekât bağışları ile Ramazan ayında da yardıma muhtaç insanların derdine derman oluyoruz. Siz değerli bağışçılarımızın zekatlarını başta Türkiye, Afrika, Gazze ve Suriye olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki dul ve yetimlere, mülteci kamplarında yaşam savaşı veren mağdurlara, iç savaşlar sonucu her şeylerini kaybetmiş mazlumlara, yoksulluk ve sefalet çeken kardeşlerimize ulaştırıyoruz.

photo5976666843626190162

Kumanya

 Ramazan ayı boyunca,  yurt içi ve yurt dışı fark etmeksizin düzenli bir geliri olmayan ve dolayısıyla, yiyecek ve gıda erişimi konusunda sıkıntı yaşayan mazlum, mağdur ve muhtaç kardeşlerimize siz değerli bağışçılarımızın desteğiyle kumanya yardımı yapıyoruz. Yurt dışında Suriye, Filistin, Gazze ve Afrika gibi daha birçok ülkedeki ihtiyaç sahibi Müslüman kardeşlerimizin gıda endişesi duymadan oruçlarını tutabilmelerine vesile olabilmek amacıyla un, yağ, şeker, bakliyat gibi temel gıda malzemelerinden oluşan kumanyaların düzenli olarak dağıtımını gerçekleştiriyoruz.

Fitre – Fidye

Bizleri bir kez daha Ramazan’a kavuşturan Rabbimize şükrümüzü ve hamdımızı eda edebilmek için bağışladığımız fitre ve bir özürden dolayı tutamadığımız oruçlara karşı bağışladığımız fidye yardımlarını başta Türkiye olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki ihtiyaç sahiplerine Ramazan ayı boyunca nakdi veya gıda yardımı olarak ulaştırıyoruz. Fitre ve fidye bağışlarınız kimsesizlerin, ihtiyaç sahiplerinin, mağdur ve çaresiz insanların imdadına yetişiyor, ihtiyaçlarını karşılamalarına destek oluyor.

 

İftar

Paylaşmanın ve yardımlaşmanın önem kazandığı Ramazan ayında, değerli hayırseverlerin bağışladığı iftar yardımlarıyla dünyanın farklı coğrafyalarında bereketli sofralar kuruyoruz. Bazı bölgelerde yüzlerce kişiyi aynı sofrada misafir ederken, bazı bölgelerde ihtiyaç sahiplerinin evine sıcak yemek ulaştırıyoruz. Bağışlarınız sayesinde başta Türkiye olmak üzere Suriye, Afrika, Bangladeş, Yemen ve Gazze’deki ihtiyaç sahibi aileler iftarlarını huzur içerisinde yapıyor.

 

Su Kuyusu

 Afrika gibi kuraklığın hakim olduğu coğrafyalarda yaşayan insanların temiz suya ulaşımları ne yazık ki zor şartlarda gerçekleşiyor. Temiz suyun olmaması hijyen sorunlarına ve salgın hastalıklar gibi sağlık problemlerine neden oluyor. Değerli bağışçılarımızın destekleriyle açtığımız su kuyuları sayesinde bölge halkını temiz suya ulaştırıyoruz. Su Kuyusu sayesinde hem kendilerinin hem de hayvanlarının su ihtiyacını karşılayan insanlar, bu sayede yaşama tutunabiliyorlar.

 

Bayramlık

 Bayrama kavuşmanın sevincini, dünyanın dört bir yanındaki çocuklar eşit şekilde yaşayabilsinler diye bağışçılarımızın destekleriyle mazlum ve yetim çocuklarımıza bayramlık hediye ediyoruz. Hiçbir bayramda çocukların boynu bükük kalmasın, gözlerinden tebessüm eksik olmasın diye bayramlık kıyafet yardımları yaparak minik bedenlerin bayram sabahına neşeyle uyanmalarına vesile oluyoruz.

Başta Suriye, Afrika ve Bangladeş de aktif olarak insani yardım çalışmaları yürüten vakfımızın faaliyetlerini sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bize Ulaşın